Priory Infant School

 

 

Governor's Details & Register of Interests

Register of Interests

Governors hold an important public office and their identity should be known to the school and wider communities. In the interests of transparency, we publish up-to-date details of our governance arrangements. This includes:

  • The structure of our governing body and any committees
  • Full details of every governor who has served at any point over the past 12 months:
  • Relevant business and pecuniary interests include governance roles in other educational institutions, relationships between governors or relationships between governors and school staff.
  • Attendance records for governing body and committee meetings over the last academic year.

Active Governors

Martin Forryan

Full Name Martin Forryan
Date of Appointment  10th January 2018                                   
Term of Office 4 years ending in January 2022
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 100%

Alison Issott

Full Name Alison Issott
Date of Appointment  14th March 2018
Term of Office 4 Years ending March 2022
Appointment Method LA Governor
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 100%

Andrew Mothersele

Full Name Andrew Mothersele
Date of Appointment  10th October 2018
Term of Office 18th December 2020                                               
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 100%

Una Bellingham

Full Name Una Bellingham
Date of Appointment  10th January 2018
Term of Office 21st July 2021
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests Works at St Ethelbert's School                               
Attendance Record (2019-2020) 83%                                                           

Tracey McMahon

Full Name Tracey McMahon
Date of Appointment  11th October 2017
Term of Office 4 Years ending in October 2021
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests Relief Teaching Assistant at Priory Infant School
Attendance Record (2019-2020) 100% 

Amy Cunningham

Full Name Amy Cunningham
Date of Appointment 14th March 2018
Term of Office 4 years ending in March 2022                                   
Appointment Method Parent
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020)  100% 

Becky Dickerson

Full Name Rebecca Dickerson
Date of Appointment 22nd May 2019
Term of Office 21st May 2023
Appointment Method Parent
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 67%

Tracey Sandy

Full Name Tracey Sandy
Date of Appointment 16th April 2020
Term of Office Ex officio
Appointment Method Headteacher
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 100%

Suzanne Love

Full Name Suzanne Love
Date of Appointment 22nd July 2020
Term of Office 21st July 2024
Appointment Method Staff
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) N/A

Julie Hill

Full Name Julie Hill
Date of Appointment 7th October 2020
Term of Office 6th July 2024
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) N/A

Previous Governors

Tim Fox

Full Name Timothy Fox
Date of Appointment 26th April 2017
Term of Office 31st July 2020
Appointment Method Parent
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 66% 

Darren Stevens

Full Name Darren Stevens
Date of Appointment 25th April 2018
Term of Office 7th October 2020
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests None
Attendance Record (2019-2020) 50%

Marie Regan

Full Name Marie Regan
Date of Appointment 2nd November 2016
Term of Office 29th March 2019
Appointment Method Staff
Business or Pecuniary Interests Family Liaison Officer Priory Infant School
 Attendance record (prev yr)  100%

Jared Schiller

Full Name Jared Schiller
Date of Appointment 20 January 2016
Date stepped down 02 November 2016
Appointment Method Parent Governor
Business or Pecuniary Interests None
   

Joann Rhodes

Full Name Joann Rhodes
Date of Appointment 10 October 2012
Date stepped down 05 July 2017
Appointment Method Parent Governor
Business or Pecuniary Interests Governor at Christchurch Junior School
   

Karl Garrod

Full Name Karl Garrod
Date of Appointment  22 February 2017
Date stepped down 2018
Appointment Method Co-opted
Business or Pecuniary Interests None
   

Committees

Finance Monitoring Pair

2020/2021

Members:

 Alison Issott

 Julie Hill

Headteacher Performance Management Committee

2020/2021

Chair:  Martin Forryan            
Members:  Alison Issott

 

 Pay Review committee

2020/2021

Chair:  Alison Issott              
Members:  Julie Hill